Výlet do Topoľčianok

Dňa 28.9.2018 sme sa zúčastnili výletu do mesta Topoľčianky, kde sme si prezreli pamätihodnosti tohto krásneho mesta. 26 obyvateľov DSS Košúty spolu s rodinnými príslušníkmi a personálom sa zúčastnilo na výletu. Hneď po raňajkách sme autobusom opustili areál DSS-ky. Už cesta bola veselá spievali sme a mohli sme pozerať rozprávku. Po príchode do Topoľčianok spolu zo sprievodkyňou sme navštívili Národný Žrebčín kde sme videli hlavne plnokrvné kone a veľa lipicanov. Kôň Maestoso XIV Timrava, ktorý nás najviac zaujal svojou krásou bol symbolický dar pri príležitosti návštevy kráľovnej Alžbety II. na Slovensku.


Potom sme prešli do anglického parku, do ktorého je malebne zakomponovaný monumentálny klasicistický kaštieľ. Krídlo kaštieľa sa pokladá za najkrajší a najčistejší architektonický prejav klasicizmu na Slovensku. V 20. rokoch minulého storočia sa zámok stal letným sídlom prezidentov republiky. Prvý prezident ČSR – T. G. Masaryk chodieval do Topoľčianok takmer každý rok. Osobitnú pozornosť si zaslúžia zbierky keramiky, najmä porcelánu – je tu jedna z najväčších zbierok keramiky na Slovensku. Zbierky sú rozmiestnené po všetkých salónoch. Najviac je zastúpený porcelán Meissen a porcelán viedenský, potom berlínsky, anglický atd. V salónoch je aj 13 starých slohových hodín, jedny z nich sú pravidelne v prevádzke. Salóny sú vyzdobené aj viacerými slohovými zrkadlami. Pozornosť návštevníkov púta aj zámocká knižnica, založená grófom Jánom Keglevichom. Knižnica má dnes vyše 14 000 zväzkov. Z klasicistického krídla sa stalo múzeum historického nábytku a bytových doplnkov, ako obrazov, starých hodín, keramiky, kobercov, vyšívaných orientálnych
závesov, zbraní.

Po prehliadke sme prešli autobusom do reštaurácie kde nás čakal výborný obed potom kávička na terase. S peknými zážitkami a v dobrej nálade sme sa vrátili späť do domova.

Alexandra Tóthová

Fotogaléria: 
Klienti pri strome
Spoločná fotka pri kaštieli
Klienti v stajni